Szaplonczay Marianne, a Magyar Történelmi Szalon elnöke köszöntötte Varga János plébános urat, Ritter Imre országgyűlési képviselőt, a Promontorium Borlovagrend tagjait, Kiss Istvánt (vers), a Lyra Dalkör és a Kertbarátok tagjait, valamint minket, Tóth Gábor kollégámmal és mesélt Gyümölcsoltó Boldogasszony napjáról. Beszédében utána Ritter Imre kiemelte, németül és budaörsi dialektben is, hogy régen, Gyümölcsoltó Boldogasszony napján a gazdák kitárták az istálló ajtaját, hogy érkezzenek a fecskék.
Az út menti szobrokat, kereszteket őseink az utak, dűlők mentén állították fel, fogadalomból, hálaadásból, emlékként. Mi vagyunk ezeknek a kincseknek az őrzői. Az elmúlt években múzeumunk sokat tett az út menti emlékek megőrzéséért. Csak három példát említek: Bizonyára emlékeznek rá, hogy a Heimatmuseum épületének a felújítása során egy elfeledett falfülkét találtunk, mely azóta díszíti a tájház utcafrontját.
Szintén a Heimatmuseumhoz kötődik az Őszibarackos Madonna.A mű Lenz József (1897-1965) nevéhez kapcsolódik, aki sokat tett a budaörsi barack népszerűsítéséért, és ő építtette a 30-as években a budaörsi vasútállomáson lévő hűtőházat, amelynek falán 2009-ben találták meg a csodás alkotást a Budaörsi Kertbarátok tagjai. A megmentett mű 2012-ben került át a Heimatmuseum irodaépület falára, Varga plébános úr áldotta meg és azóta is a homlokzat fő ékessége.
Képoszlopátadásról és kiállításmegnyitóról szólt a meghívó 2023 júniusában is. Steinhauser Klára közreműködésével, – a gyakorlatban egy óriási darus kocsi által – került a Baross utcából a Tájház kertjébe egy régi budaörsi Bildstock, – majd Hüse Bernadett tanárnő és a Bleyer iskola segítségével, a korabeli naiv festészetnek megfelelően, újra egy szép képet, életet, üzenetet kapott. Az említett Bildstock-t korábban P. Nadányi Mária festette le (ami alapként is szolgált), az eredeti festmény címe „Stáció” és a festő családja jóvoltából immáron a múzeum őrzi ezt a képet.
Ezek a régi szakrális emlékek nemcsak a múltról mesélnek, hanem a jelenünk és a jövőnk tekintetében is fontosak, aktuális üzenetük van, – gondoljunk csak a Covid pandémiára. Idézném a múzeumkertben álló, megmentett képoszlop német nyelvű feliratának fordítását: Istenem, segíts meg engem az én betegségemben.
Köszönöm az egykori, elűzött budaörsiek nevében is a Magyar Történelmi Szalonnak a munkáját. Segítségükkel újjáéledt a „Szőlős Madonna”.
Dr. Gajdos-Frank Katalin