Magyar fiú indul az űrbe hamarosan

2025-04-16 | Budaörs
Előreláthatólag ez év május végén, Farkas Bertalan missziója után 45 évvel, újra magyar űrhajós indul az űrbe Kapu Tibor személyében. A négy asztronauta mintegy hatvan tudományos vizsgálatot és tevékenységet végez majd el.

Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós és tartalékosa, Cserényi Gyula, sikeresen befejezték a NASA űrhajóskiképzését. A felkészülés 2024 augusztusában kezdődött a NASA houstoni Johnson Űrközpontjában, ahol a legénység tagjai intenzív elméleti és gyakorlati képzésen vettek részt. Az űrhajósok a Nemzetközi Űrállomás valósághű modelljeiben gyakorolták az űrállomáson végrehajtandó műveleteket, vészhelyzeti eljárásokat és tudományos kísérleteket.

A NASA programja mellett az Axiom Space különleges modulokkal és a SpaceX is speciális tréningekkel készítette fel az űrhajósokat, különös tekintettel a Dragon kapszula kezelésére.

Az űrhajósok  az amerikai Axiom Space segítségével jutnak majd el a Nemzetközi Űrállomásra, ahol egy két hétig tartó küldetés során többek között tudományos munkákat is végez. Az Ax-4 misszió, az Axiom Space hagyományait követve igazi nemzetközi program lesz: a cég már korábban is vitt az űrbe szaúdi, izraeli, török, olasz és kanadai űrhajósokat, most pedig a legénységet magyar, lengyel, indiai és amerikai résztvevők alkotják majd. Az Ax-4 ideje alatt a parancsnok szerepét Peggy Whitson tölti be, a pilóta az indiai Shubhanshu Shukla lesz, Kapu Tibor és a lengyel Sławosz Uznański-Wiśniewski pedig küldetés-specialistaként vesznek részt a misszión.

Fotó: Hegedüs Róbert / MTI)

Az Ax-4 küldetés felbocsátását legkorábban 2025 májusára tervezik,  a legénység tagjai már készen állnak a Föld körüli pályán végrehajtandó feladataikra.

Az Ax-4 misszió keretében annyi tudományos kísérletet terveznek elvégezni, amennyire az Axiom Space küldetései során még nem volt példa. A négy ország (Egyesült Államok, ESA/Lengyelország, India, Magyarország) űrhajósaival induló küldetés vizsgálatainak középpontjában többek között a cukorbeteg űrhajósok orvosi támogatása, valamint a mikrogravitáció emberi agyra és testre gyakorolt fiziológiai hatásai állnak.

A vizsgálódás kiterjed az ízületek, a véráramlás, az őssejtek, a daganatos sejtek és a sugárzás hatásainak vizsgálatára is. A cél az űrhajósok felkészítési folyamatának továbbfejlesztése, valamint a földi orvostudomány fejlődésének elősegítése. A közlemény hangsúlyozta, hogy az eredmények nemcsak az űrkutatásban, hanem a Földön is alkalmazhatók lesznek. (index.hu, raketa.hu)

(címkép: Axiom Space)

(SzK)

 

Megosztás