Több megnevezését is ismerjük, úgy mint Pünkösd hava, Tavaszutó, Ígéret hava, Ikrek hava. Számos ünnepet, jeles napot, évfordulót találunk május hónapban. Ezekből válogattunk a teljesség igénye nélkül.
Régen is, mint manapság, a megújulás napját tartották május elsejében. Ekkor már zöld volt a határ. Bárki megfigyelheti, hogy a növény- és állatvilág mennyire „érti” a természet jeleit és hogyan, mi módon „válaszol” azokra.
Ahogy a fák tudják, hogy mikor kell rügyezniük, mikor lombosodjanak, és mikor nyissanak virágot, a költöző madarak is tudják, mikor kell megérkezniük ahhoz, hogy a költés idejére rendbe hozzák „házuk táját”. Májusra egy részük már itt van, másik részük most érkezik – mégpedig menetrendszerű pontossággal.
A legények éjszaka színes papírszalagokkal feldíszített zöld ágakat aggattak a lányos házak kapujára, vagy májusfát állítottak a kertbe.
Május első napja: a Munka ünnepe.
E nap 1889-ben a II. Internacionálé megalakulásával lett a nemzetközi munkásmozgalomban a Munka ünnepe. Májusi felvonulást első ízben 1890-ben rendeztek Budapesten a magyar munkások.
Egy régi május elsejei felvonulás.
Éljen május elseje!- énekelték ezrek a sokszor kötelező felvonulásokon.
A hónap első vasárnapján köszöntjük az édesanyákat.
Anyák napját, az amerikai eredetű hagyományt Magyarországon a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt honosította meg. Az első megemlékezést 1925-ben szervezték. Ne feledkezzünk meg a nagy- és dédmamákról sem!
Pertl Evetke: Szent Flórián
Május 4. Szent Flórián napja.
Flórián római katonatiszt volt Noricumban, a mai Ausztriában. Diocletianus uralkodása idején szenvedett keresztény hitéért vértanúságot. Legendája szerint, amikor Florianus megtudta, hogy az Enns-parti Laureacumban (Lorch) elfogtak 40 keresztényt, maga is megvallotta hitét. Aquilinus bíró megbotoztatta, s arra ítélte, hogy nyakában malomkővel az Enns hídjáról lökjék a folyóba. Tetemét egy sas őrizte mindaddig, amíg el nem temették. A legenda szerint már gyermekkorában megmentett egy égő házat az elhamvadástól. A tűzzel dolgozók (tűzoltók, fazekasok, pékek, kéményseprők) védőszentje lett.
Május 9. Európában ezen a napon ért véget a második világháború. 1945. április 25-én az amerikai és a szovjet csapatok találkoztak az Elbánál. Április 30-án a Berlint ostromló szovjet erők elfoglalták a Reichstagot. Május 8-án a III. Birodalom kapitulált, a német haderő feltétel nélkül letette a fegyvert. Véget ért a háború, amely milliókat tett földönfutóvá, országokat és városokat rombolt le és közel 60 millió embert pusztított el. Ezen a napon a fasizmus felett aratott győzelemről emlékeznek meg világszerte, mely Európában egyben A BÉKE NAPJA is.
A madarak és fák napja a Föld napjának a testvérünnepe, amelynek célja, hogy különböző megemlékezésekkel, rendezvényekkel a társadalom, különösen az ifjúság természetvédelem iránti elkötelezettségét kialakítsa, elmélyítse. Időpontja a hatályos természetvédelmi törvény szerint minden év május 10-e. A hagyomány immáron több mint százéves.
A fagyosszentek a magyar népi hagyomány szerint a Pongrác, Szervác, Bonifác napok – május 12., május 13., május 14. valamint Orbán napjának május 25. – a közös elnevezése. A hőmérséklet csökkenése az év során máskor is előfordul. A májusi fagyok valószínűleg azért kaptak különös figyelmet, mert a zsenge növényzet leginkább ilyenkor sínyli meg.
Pünkösd a húsvét utáni 7. vasárnapon és hétfőn tartott keresztény ünnep, amelyen a kereszténység a Szentlélek kiáradását ünnepli meg. A Szentlélek az Atya és a Fiú kölcsönös szeretetének végpontja, áradása. A Szentlélek ezen a napon áradt ki Jézus tanítványaira, az apostolokra, és ezzel a napot új tartalommal töltötte meg a keresztények számára.
Nemzetközi Gyermeknap:a Nemzetközi Demokratikus Nőszövetség 1949. novemberi határozata alapján tartják meg és 1950 óta május utolsó vasárnapján ünnepeljük ezt a napot. Célja, hogy felhívja a figyelmet a gyermekek jogaira, sajátos világukra.
Egy sokat emlegetett közmondást is ismerünk:Májusi eső aranyat ér.
A májusi eső nagyon fontos volt a paraszti gazdálkodásban, nagyon értékeltek a gazdák.
Forrás. Internet
s.k.