Kitüntették azt az eladónőt, aki felismerte egy bajban lévő nő segítségét kérő jelzését, és nyomban riasztotta a rendőrséget. A fiatal bolti alkalmazott elismerő oklevélben és pénzjutalomban is részesült, a kitüntetést csütörtökön vette át a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányságon.
A tenyérhez simuló hüvelykujjra rácsukódik a kéz négy másik ujja – az internetes közösségi médiafelületeken terjed a nemzetközi jelzés, amellyel hangok és feltűnés nélkül kifejezheti azt egy áldozat, hogy szorult helyzetbe került. A világhálón böngészve jegyezte meg a kézjelet Béres Annabella, aki egy kaposvári ruhaüzletben eladó a Petőfi utcában. Nem gondolta volna, hogy valaki alkalmazni is fogja a környezetében, de ez megtörtént a napokban, és amikor rájött, hogy mi történt, azonnal cselekedett.
Éppen a munkaidejét töltötte az üzletben, amikor betért egy fiatal pár. A huszonéves nő jött elöl, mögötte a férfi, aki irányította a nőt, bejöttek és körülnéztek.
– Arra figyeltem fel, hogy a hölgynek ki voltak sírva a szemei, ekkor felvette velem a szemkontaktust, és mutatta a jelet – mondta a 26 éves, alsóbogáti lány. – Elhaladtak előttem, ezután hátramentem az irodába, és rendőrt hívtam.
A 112-es segélykérő vonalat hívta, és a rendőrök azonnal reagáltak. Az eladónő az üzlet biztonsági kameráin keresztül figyelte a pár mozgását, személyleírást adott róluk, így a gyorsan kiérkező rendőröknek nem volt nehéz dolguk.
– Nagy jelentősége volt annak, hogy a bejelentőnk tudta, hogy mit kell tenni – mondta Kitanics Zsuzsanna, rendőr alezredes, áldozatvédelmi referens. – Kimondottan a nők elleni erőszak áldozatainak védelmében terjedt el ez a néma kézjelzés. A Somogy Vármegyei rendőr főkapitányság is készített egy videót a kézjelről a TikTok-on és a Facebook-on, ez már sok megtekintést generált, de a nézők nem mindig kapcsolják össze egy hétköznapi eseménysorral.
A történet utóéletéhez tartozik, hogy a kaposvári rendőrkapitányságon eljárást indítottak kapcsolati erőszak bűntette és más bűncselekmények miatt a 23 éves, Baranya vármegyei férfi ellen. Távoltartást rendeltek el ellene, vagyis nem közelítheti meg a nőt. A gyanú szerint a párját lelkileg és testileg is bántalmazta, de hogy mi volt ennek az indoka, azt majd a nyomozás tárja fel. Az eladónő hozzátette: sohasem gondolta volna, hogy hasonló ügybe keveredik, de jó érzés volt segíteni egy nőtársának.
A segélykérő kézmozdulatot bárki használhatja arra, hogy figyelmeztessen másokat (beleértve az esetleg közelben tartózkodó rendőrt), azonnali segítségre van szüksége, azonban körülményei – például fenyegetettség – miatt telefonon vagy egyéb módon nincs lehetősége rendőri segítséget kérni.
A mozdulat Kanadából indulva hódította meg a világot, és már Magyarországon is elkezdett terjedni a közösségi médiában. A magyar rendőrség számára ugyanakkor nem csupán egy új segítségkérő módszerről van szó, hanem az általa kifejtett nevelő hatásról is, amely megtanítja embertársainkat arra, hogyan figyeljünk egymásra, hogyan vegyük észre a bajbajutottakat magunk körül a rohanó világban, és hogyan nyújtsunk segítséget csendben a megfélemlítettek biztonságát védve. Megtanítja a társadalom tagjait vigyázni a másikra, védeni egymást, ébernek lenni. Kialakul a cselekvő emberbarátság példája, általa a tudatosság felerősödik, ezért is különlegesen fontos a magyar rendőrség számára az egységes segélykérő mozdulat magyarországi bevezetése.
Mivel az áldozatok a bántalmazó előtt sokszor nem tudják/akarják vállalni a segítségkérés tényét, a rendőrség előtt azonban a látencia miatt jelzés nélkül többnyire ismeretlenek maradnak az ilyen jellegű bűncselekmények, a bántalmazottaknak lehetősége van egy új eszköz használatára, a néma segítségkiáltásra, amivel a kiszolgáltatott helyzetükben segítséget kérhetnek a környezetüktől. Ehhez azonban mindenkinek ismernie kell a segélykérőkézjeleket:
Amennyiben ilyen néma segítségkérést tapasztalunk, hívjuk a 112-t, és lehetőség szerint adjuk meg a következő információkat a hívásfogadó részére:
- a bejelentő neve, telefonszáma;
- hol tapasztalta a segélykérést (helyszín);
- hogyan tapasztalta a segélykérést (mi történt, kinek van szüksége segítségre, kivel volt egy társaságban a segélykérő);
- felmerül-e közvetlen életveszély;
- látja-e még a segélykérőt (ha nem, akkor merre távozott);
- személyleírás a segélykérőről és a vele tartózkodó további személy(ek)ről.
Forrás: Origo.hu
Major Edit