Az energiaárak emelkedése az utóbbi években arra késztetett minden országot, hogy felmérjék a lehetőségeiket, hazai nyersanyag-forrásból hogyan tudnák csökkenteni a kitettségüket az energiaválság idején. A magyar kormány sem volt kivétel: a Kormányinfón jelentették be, hogy növelik a hazai gázkitermelést. A dél-alföldi gáz mellett kevesebb szó esett a somogyi energiaforrásokról, pedig a Dráva mellett is fellelhető földgázmező, és állítólag a Balaton alatt is húzódik olajkincs.
A balatoni olaj azonban nem legenda, a Tó-retró blog foglalta össze a történetét. A magyar olajkitermelés aranykorának a XX. század eleje számít. Zalában és Somogyban talált olajat az akkori világ egyik vezető olajvállalata, a Standard Oil Company, amely vegyesvállalat formájában volt jelen Magyarországon. Megállapították, hogy az olaj a Balaton medre alatt húzódik, a Siófok-Tihany-Lovas háromszögben állítólag már 600-800 méter mélyen rá lehet bukkanni. 1939 és 40 telén próbafúrásokat végeztek a Balaton jegén, ám ezután a cég szakemberei távoztak az országból, és máig nem tudni, hogy milyen eredménnyel jártak.
A vállalat hazai részlegére ugyanis hamarosan rátették a kezüket a németek, ezután a létesítmények nagy részét lebombázták a szövetségesek. 1948-ban koncepciós per indult a vállalat vezetői ellen, mert azt állították, hogy a cég készakarva fogta vissza a kitermelést és nem folytatta a kutatásokat.
A Balatonnál élők és a sok ott nyaraló vendég finoman szólva nem lelkesednének azért, hogy bármikor olajfúrások csúfítsák el a tájat, és felbolygassák az ökológiai egyensúlyt. Ez a veszély egyelőre nem fenyeget, mert a költségek valószínűleg óriásiak lennének. (Forrás: internet)
(SzK)