Adatok a régi időkből:
- október 15-én, Szent Terézia napján, nagyszabású ünnepség keretében felavatták a budaörsi Kőhegyen az első olyan kápolnát a világon, amely hivatalosan is a „Szeplőtelen Fogantatás” nevet kapta. Tizennyolc fehérbe öltözött leány vitte fel Őszentsége, IX. Piusz pápa személyes ajándékát, a Mária szobrot a templomból a Kőhegyre a kápolnához, és tizenkét legény vitte a harangot.
A Kőhegyi kápolnában két harang lakott, egy 64 és egy 56 kg-os. Ezeket Krammer György, Krammer Anna és özvegy Braun Ottília adományozták.”
1916-ban a Kőhegyi kápolnából is beszolgáltattak egy harangot. Krizsanovits József szállította a harangokat a pályaudvarra. Nyolc nappal később szívinfarktusban meghalt.
A budaörsi hívek újból gondoskodtak arról, hogy a kápolnában legyen „kisharang”.
Örömmel írt erről Ébner Erzsébet.
1944-ben a Kőhegyi kápolnáról mindkét harangot, illetve a temetőkápolna egyik harangját is beszolgáltatták.
A második világháború alatt, Magyarország megszállása idején (1944-45) a kápolnát több belövés érte. A kitelepítést követően a köveket elhordták.
Ekkor már panaszosan hangzanak Ébner Erzsébet sorai:
Kápolnánk építését
Mikor kezdjük el végre,
Hogy halljuk kis harangját,
Ami életünk része?
A kápolna romokban,
Leomlott a torony is,
Hiányzik a kisharang,
Imára senkit nem hív.
A kápolna újjáépítésének tervei először csak 1996-ban fogalmazódtak meg. A helyi Német Nemzetiségi Önkormányzat a németországi testvérváros, Bretzfeld lakóinak segítségével kezdett adománygyűjtésbe. Az új alapkövet 2003-ban, napra pontosan 148 évvel az első alapkőletétel után rakták le, és a felszentelésre is napra pontosan az eredeti felszentelést követően 148 évvel, 2003. október 15-én került sor, Spányi Antal székesfehérvári megyés püspök által. 2004 szeptemberében a kápolna harangjai és korábban az épület mellett álló Szentháromság-szobor szentelése is megtörtént.
Köszönöm szépen Ambrusné Eck Máriának a felszentelésen készült fényképeit.
s.k.