1 tonna új papír előállításához 3 tonna (kb. 10 darab) fát kell elpusztítani. Márpedig 300 millió tonna papír fogy évente világszerte, azaz fejenként átlag 50 kg. Magyarország többet fogyaszt a világátlagnál, fejenként évi kb. 70-80 kg-ot, és a keletkező szemetünknek csak a 10%-át gyűjtjük szelektíven. Pedig 1 tonna papírhulladék felhasználásával 21 felnőtt fát menthetünk meg a kivágástól.
Az újrapapír jobb a környezetnek. A hagyományos, faalapú papírnak nagy az ökológiai lábnyoma – amíg a farostokból tiszta cellulóz lesz, rengeteg víz, energia és vegyszer fogy. Minél fehérebb a papír, annál több klórral fehérítik, a gyártás során egyébként is közel 2000-féle vegyületet használnak fel, újabb 1000 féle vegyülettel pedig a nyomdaipar dolgozik. A kész papírokban is rengeteg a vegyi anyag.
Újrapapírral védjük ez erdőket. Évente több mint 15 milliárd fával csökken a Föld erdőállománya, és ennek közel 20%-áért a papírgyártás a felelős. Egy magyar évi egy fát fogyaszt – papírként. Mivel a papír akár 5-10-szer is újrahasznosítható, az újrapapír gyártásával is mérsékelhető lenne az erdőpusztítás. Az sem jobb, ha a papírgyártáshoz gyorsan növő nyárfaerdőket telepítenek. Az akár egy elegyerdő helyén növő nyárfaültetvény monokultúrája ugyanis tájromboló, kiszipolyozza a talajt, más fajoknak nem ad teret, sok műtrágyát és növényvédő szert igényel, környezetkárosító.
Újrapapírral kevesebb energia és víz fogy.
Használd újra – ajándék a természetnek
A papírból gyártott papír jóval környezetkímélőbb, mint a fából készülő új – erre hívja fel a figyelmet 2006 óta március 1-én a Humusz Szövetség kezdeményezésére bevezetett újrapapír napja.
Az újrapapírnak két fő típusa a szürkepapír és az újrahasznosított papír. A vízben nem oldódó festékanyagoktól szürkés szürkepapír a begyűjtött papírhulladék pépesítésével készül, és közben a víz nagyrészt körfolyamatban kering, ezért kevésbé jelent terhet az élővizek számára.
Az ún. újrahasznosított papír abban különbözik a szürkepapírtól, hogy színtelenítik, méghozzá vegyszerekkel – a hulladékpapírból kivonják a festékanyagot, ami a környezetet terheli, de még mindig jobb választás, mint a fából készülő új papír. Csomagoló-, újság-, könyv-, tisztasági (törlő, zsebkendő, vécé), tojástartó, papírtáska, irodai papír egyaránt készíthető papírhulladékból.
- Használjunk kevesebb papírt. Új helyett vegyünk már eleve újrahasznosítottat. A fehér papír semmivel sem tisztább a szürkés árnyalatúnál.
• Keressük az újrapapírból készült füzeteket, mappákat, rajzlapokat, könyveket.
• Papírhulladék gyűjtésére rendszeresítsünk külön tárolót.
• Kerüljük a papírtörlőt. Csak olajos, foltot hagyó szennyeződések eltávolítására használjuk a konyharuha helyett.
• A lejárt határidőnaplók, félig betelt füzetek üres oldalai vagy a spirálfűzött asztali naptár hátsó oldalai kiválóan használhatók jegyzetelésre, rajzolásra…
• A papír, újrapapír mindkét oldalára nyomtassunk, fénymásoljunk, használjuk, mielőtt a szelektív gyűjtőbe dobjuk.
• Csak annyit és azt sokszorosítsunk, nyomtassunk, amennyit és amit feltétlenül szükséges. A kisebb betűméret, a szövegkicsinyítés szintén papírtakarékosság!
• Irodán belül fénymásolatok helyett használjunk e-mailt (és feleslegesen ne nyomtassuk ki) vagy fali hirdetőtáblát üzeneteink közlésére.
Forrás: Föld Napja Alapítvány
s.k.