Az aradi születésű, évek óta Budaörsön élő Matúz András a Temesvári Iparművészeti Egyetem szobrász-restaurátor szakán végzett.
Budaörsön már eddig is figyelemreméltó felújítási munkáival találkozhattunk, kérdésemre ezekről is beszámolt:
Barackos Madonna –
„A pályaudvaron van egy emléktáblácska, amit a kitelepített németek tiszteletére raktunk fel. Észrevettem egy régi raktárépületet, amely régen hűtőház, jéggyár volt. A falán volt a „Barackos Madonna”. Olyan gazdátlan volt minden és féltem, ha a Madonnát valaki kiveszi, senki sem fogja hiányolni. Kivettem a falból, elkészítettem a pontos másolatát, ezt visszaraktam, az eredetit pedig a Heimatmuseum falába helyeztem.”
Kőkereszt a Csata utca-Deák Ferenc utca sarkán –
„Ezt is én hoztam rendbe, a hit-remény-szeretet szimbólumát alig lehetett látni, mert puha mészkőből készült és megszívta magát vízzel. Családom régi tagjai közül sokan voltak tengerészek és ez a motívum ismert volt körükben. A horgony a remény, amikor végre hazaértek a kikötőbe… Érdekes módon, amikor a budaörsi Ótemető sírköveit hoztam helyre és rendszereztem, ott is gyakran találkoztam ezzel a szimbólummal. Ez honnan eredhet? Valószínűleg azért jelenítették meg, mert Németországból sokan érkeztek annak idején hajóval és őket is a hit, remény és szeretet éltette.”
I. világháborús emlékmű a katolikus templom kertjében –
Erről bővebben ITT írtunk
Régi képoszlop új szoborral a Heimatmuseumban
Római katolikus templom falainak, oszlopainak teljes felújítása
És most a főoltáron dolgozik, ugyanolyan lelkesedéssel. Keresi, feltárja a a lakkrétegek alatti eredeti színeket és teljes odaadással jeleníti meg újra régi mesterek munkáit:
„Most a főoltár minden egyes eleme, gondos feltárás és tisztítás után, eredeti állapotában lesz visszaállítva. „A főképet övező virágok, levelek is megújulnak majd és visszanyerik eredeti színüket?” – kérdeztem. „Igen, de még a nemrégiben lefestett felirat is” – hangzott a válasz – „hiszen közelről látni, mennyi kívánnivalót hagy ez is maga után.”
Ezt a munkát Varga János atya, nyugalmazott budaörsi plébános „rendelte meg” és a megvalósulás az ő anyagi áldozatának köszönhető.
SzK