SOS Gyermekfalvak

2024-08-02 | Budaörs
Tegnap délután három fiatalemberrel találkoztam az Auchan folyosóján,akik adományt gyűjtöttek az SOS falvakban élők számára. Tudjuk hogy vannak nehéz sorsú gyermekek,hogy vannak nevelőszülők, de hogy mi is valójában az SOS Gyermekfalu annak eredtem nyomába.

Az SOS Gyermekfalvak aktivistái, -jelen esetben diákok  -akik  akármint most is a nyári szünidőben felvállalva a toborzó munkát azon fáradoznak, hogy a bajba jutott gyermekek,árvák nevelését és felkarolását felvállaló  SOS gyermekfalvak és e szervezetben munkát vállaló nevelőszülőket adományok útján támogassák.

​Az SOS Gyermekfalu mozgalom Ausztriából indult útjára 1949-ben Hermann Gmeiner osztrák katonának köszönhetően. A szervezet fő profilja, hogy a második világháborúban árván maradt gyermekeknek segítő kezet nyújtson egy kiépített nevelőszülői hálózaton keresztül, melynek felállításához magánemberek segítségét kérte. A kezdeményezés sikerrel járt és folyamatos fejlődésnek indult. Az idő múlásával és a békeidő beköszöntével nem az árvaság lett a gyermekekre leselkedő fő veszélyforrás, sokkal inkább a szegénység, a bántalmazás, a szenvedélybetegségek terjedése és más súlyos társadalmi problémák sora. Ennek köszönhetően az árvák védelmére létre jött szervezet, átalakult egy nemzetközi gyermekvédelmi világszervezetté. Jelenleg százharmincnégy országban végez aktív tevékenységet köztünk hazánkban is és több mint ötszáznyolcvanezer gyermeknek biztosít lehetőséget a fejlődésre. Az első SOS Gyermekfalu 1983-ban jelent meg Magyarországon, az azt követő években pedig sorra nyíltak a gyermekfalvak a nevelőszülői családok számára. A magyarországi alapítvány által fenntartott hálózat ma mintegy 400 gyermek és fiatal otthonát jelenti. Ezenkívül pedig családmegerősítő programomat is működtetnek csaknem száz gyerek családjai számára. A magyar civil szervezet alapvetően az SOS Kinderdorf nevű osztrák alapítvány magyar szervezeteként működik.

A szervezet elsődleges célja a gyermekek egészséges fejlődésének elősegítése, és segítség nyújtás a felnőttévállás rögös útján. Ezt értő, gondoskodó́, képzett, felkészült családok formálásával kívánja elérni, ahol árván maradt gyermekek lelhetnek szerető otthonra. Az SOS Gyermekfalvak ezeket a családokat tömörítik, azzal a céllal, hogy lakhelyet nyújtson a vérszerinti családjukat nélkülözni kényszerülő gyermekeknek. A cél, hogy a gyermekek szeretetben nőjenek fel es kiegyensúlyozott boldog felnőttekké cseperedhessenek. Csecsemő kortól egészen tizenhét éves korukig fogadnak nehéz sorsra jutott gyermekeket és fiatalokat. A tizennyolcadik életévüket betöltött fiatalokat sem hagyják magukra. Számukra ifjúsági házakat biztosítanak, ahol ugyan változatlanul felügyelet alatt élnek, de nagyobb teret kapnak önmaguk megvalósítására. A következő és egyben utolsó lépcsőfok a szervezet által fenntartott lakások, ahova a fiatal felnőttek költözhetnek nevelő nélkül. Magyarországon három gyermekfalu üzemelt Kőszegen, Kecskeméten és Battonyán. Ezek a falvak több mint háromszáz-ötven gyermekről gondoskodtak több mint hetven család közreműködésével. A falvak számára saját iskola, sportpályák, játszóterek, közösségi házak álltak rendelkezésére. Felmerül a kérdés, hogy miért a múltidő? Nos… Napjainkra a hazai SOS Gyermekfalu program igen nagy nehézséggel küzd és a megszűnés szélére sodródott köszönhetően annak, hogy elapadt a külföldi finanszírozása. Ennek oka, hogy az SOS nemzetközi szervezete 2020-tól olyan országok megsegítésére csoportosítja át a forrásokat, melyek a magyarnál lényegesen rosszabb gazdasági-társadalmi, egészségügyi helyzetben vannak. Magyarországon hozzájuk viszonyítva kedvezőbbek a körülmények, így több lehetőség van adománygyűjtésre, emellett fel sem merült az SOS gyermekfalvak központi támogatása, hiszen az állam is fokozatosan szünteti meg a gyermekotthonokat, és a kevesebb teherrel járó, saját ingatlanban lakó nevelőszülőkhöz kihelyezett gyermekgondozást preferálja.

Ha bárkit megérintett a gondolat hogy segítséget nyújtana az alábbi email címen kapcsolódhat: adományinfo@sos.hu

Major Edit

Megosztás